Koloidno srebro je imelo že v 19. stoletju in začetku 20. stoletja velik pomen v medicini, a je sčasoma tonilo v pozabo. Dandanes pa se vedno več znanstvenih ved ukvarja z njegovim delovanjem, kar je pripomoglo tudi k njegovi vedno širši uporabi.
Najprej začnimo z vprašanjem, kaj sploh je koloidno srebro. Koloid je termin, ki označuje sistem, v katerem so najmanjši delci zelo fino porazdeljeni. Ti delci so sestavljeni iz nekaj tisoč atomov in lahko dosežejo zgolj velikost 200 nanometrov. Ko je je govora o koloidnem srebru, imamo v mislih raztopino nanometrskih delcev srebra, ki so zaradi svoje majhnosti enakomerno porazdeljeni se v tekočini zelo počasi useda.
Zgodovina uporabe koloidnega srebra
Najprej je potrebno vedeti nekaj osnov glede uporabe srebra. Že starodavne civilizacije so opazile, da lahko srebro preprečuje številne okužbe, medtem ko so srebrne posode uporabljali za shranjevanje hrane in vode, kar naj bi podaljšalo njihovo trajanje.
Pojem koloidno je bil vpeljan že konec 19. stoletja, ko so s tem terminom označevali vse tiste delce, ki jih je bilo mogoče prefiltrirati skozi pergamentno membrano. Tedaj so poznali tudi že zdravilno moč koloidnega srebra, saj so ga zdravniki pogosto predpisovali kot naravni antibiotik za zdravljenje okužb. Sodobna medicina ga je sčasoma izpodrinila, vendar danes ponovno doživlja preporod kot alternativno sredstvo za lajšanje številnih zdravstvenih težav.
Pridobivanje koloidnega srebra
Koloidno srebro so skozi zgodovino pridobivali na različne načine, in sicer z mletjem, kemično ali elektrokoloidno. Glede na to, pa da je v preteklosti pridobivanje koloidnega srebra veljalo za zelo drago, se danes uporablja predvsem elektrokoloidno, kar zagotavlja bistveno manjše delce, kot nastajajo na primer pri mletju.
Danes se za pridobivanje koloidnega srebra uporabljajo sodobne naprave z generatorji, ki omogočajo elektrolizo, pri kateri nastane suspenzija srebra in destilirane vode. Delci so običajno izjemno majhni in ker niso topni v vodi, hkrati pa so zelo lahki, to omogoča, da ne padejo na dno. Za enakomerno porazdelitev delcev v tekočini pa se lahko uporabljajo tudi stabilizatorji. Nastala raztopina je tako pripravljena za uporabo, bodisi v medicinske, veterinarske ali kozmetične namene, odvisno od koncentracije koloidnega srebra.
Delovanje koloidnega srebra
Kot smo že v uvodu zapisali, se je koloidno srebro že od nekdaj uporabljal kot antibiotik, saj lahko srebrovi ioni motijo metabolizem bakterij, virusov in glivic. S tem, ko pride v stik z njimi, preprečuje njihovo rast in posledično tudi širjenje.
Zaradi tega se uporablja predvsem za razkuževanje ran, očiščenje vode in tudi v nekaterih kozmetičnih izdelkih, pri čemer je potrebno biti pozoren tudi na možne stranske učinke.